Το δικό μας Λαογραφικό Μουσείο

εικόνα Viber 2024 03 22 10 24 15 208

Οι μαθητές της Δευτέρας Δημοτικού του σχολείου μας, με αφορμή την ενότητα της Γλώσσας «Μες στο μουσείο», αποφασίσαμε να συγκεντρώσουμε παλιά αντικείμενα από παππούδες και προπαππούδες και να δημιουργήσουμε κι εμείς το δικό μας λαογραφικό μουσείο.

Τα εγκαίνιά του έγιναν την Πέμπτη 7 Μαρτίου. Το επισκέφτηκαν όλοι οι μαθητές του σχολείου μας τους οποίους και ξεναγήσαμε στο χώρο. Με τη βοήθειά μας μπόρεσαν να γνωρίσουν αντικείμενα που χρησιμοποιούνταν τα παλιότερα χρόνια, όπως συσκευές, είδη ρουχισμού, λύχνους, χτένια αργαλειού, κρητικές βούριες, νομίσματα, βιβλία, χάλκινα σκεύη, γραφομηχανές καμινέτα και πολλά άλλα.

Το μουσείο μας έδωσε τη δυνατότητα σε όλους να κάνουμε ένα νοερό ταξίδι στο χθες. Αισθανθήκαμε πως είναι ζεις υπό την σκιά της ιστορίας – της ιστορίας που μας έφερε στο σήμερα και δίχως να το καταλάβουμε μας πάει στο αύριο.