Εγγραφές μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη Δημοτικού

Αγαπητοί γονείς,

Οι εγγραφές των μαθητών για το σχολικό έτος 2024-2025 ξεκινούν από 1 μέχρι 20 Μαρτίου 2024 τις ώρες 09:00 – 11:30 ή σε διαφορετική ώρα έπειτα από προ συνεννόηση με τη Δ/νση του σχολείου.

Για την εγγραφή των μαθητών (μαθητές που γεννήθηκαν από 1/1/2018
έως και 31/12/2018) και εφόσον ανήκουν στα όρια της περιφέρειας του σχολείου προσκομίζονται:

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας, το οποίο αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.
  2. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού, (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  3. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή.
  4. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή, σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας.
    Αποδεικτικά στοιχεία θεωρούνται: λογαριασμός ΔΕΚΟ (στο όνομα ενός γονέα),μισθωτήριο οικίας θεωρημένο από την εφορία ή συμβόλαιο ιδιοκτησίας της οικίας διαμονής.
  5. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου / Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.
  6. Αίτηση Γονέα / κηδεμόνα για εγγραφή στην Α΄ τάξη.
  7. Αίτηση Δήλωση Φοίτησης στο Ολοήμερο Πρόγραμμα.

Όλα τα απαραίτητα προς κατάθεση έντυπα, αφού έχουν συγκεντρωθεί στο σύνολό τους, συμπληρώνονται και υπογράφονται από τους γονείς /κηδεμόνες και υποβάλλονται στη Διεύθυνση του Σχολείου.

ΧΩΡΟΤΑΞΙΚΗ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΟΡΙΩΝ ΤΟΥ 36ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Βόρεια: Θεοφάνους (ζυγά από Βλάχου έως Πετρακογιώργη, ζυγά από Θεοφάνους έως Λάππα)

Δυτικά: Λάππα (μονά από Πετρακογιώργη έως τέλος γκρεμός), Γκρεμός (από Λάππα μέχρι Τηθύος), Τηθύος (έως ρέμα),

Νότια: Ρέμα Ματθαιάκη (από Λυκείου έως Π. Ζωγραφιστού, ρέμα ΒΟΑΚ)

Ανατολικά: Μ. Παυλάκη (από ΒΟΑΚ έως πλατεία Σινάνη), Μ. Βλάχου (ζυγά από Ιερολοχιτών έως Θεοφάνους)

Αναλυτικά: Αλαμάνας, Αληκάκη Ι., Αμερικής, Ασίας, Βλάχου Μιχ. (54-τέλος ζυγά), Γλαύκου, Διαλυνομιχάλη, Εργάνου, Ευάνθους, Ζωγραφιστού Παύλου (από Μ. Παυλάκη έως την εκκλησία του Προφήτη Ηλία), Θεοφάνους (ζυγά), Ιερολοχιτών (μονά 87-159 & ζυγά 82-166),Καλαβρύτων, Κερατοκάμπου, Λειψών, Λυκείου (ζυγά 2-40), Μανταλενάκη Εμμ., Ματθαιάκη (μονά 51-τέλος & ζυγά 40-τέλος), Μεγάλου Αλεξάνδρου (μονά 63-93 & ζυγά 66-86), Μελισσέα, Μνησικλή, Μπότσαρη Μαρκ., Ντυνάν Ερ., Παυλάκη Μιχ. (όλα τα ζυγά), Πεζανού Γ., Πετρακογιώργη (μονά 33-τέλος & ζυγά 34-τέλος), Ροδάνθης, Ρωμανίδη Ι., Σαββάκη Σάββα, Σακλαμπάνη Μιχ., Σατυρίας, Σταθωράκη Μιχ., Ταγματάρχου Γιακουμάκη (μονά 33-τέλος & ζυγά 26-τέλος), Τζανακάκη Ηρ., Τζοβένη, Τηθύος, Φουντουλάκη, Χατζογιώργη.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΡΩΙΝΗΣ ΖΩΝΗΣ

α. Προϋποθέσεις εγγραφής μαθητών/τριών στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα.

Οι μαθητές/τριες  εγγράφονται στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης –δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους. Δεκτές γίνονται όλες ανεξαιρέτως οι αιτήσεις των γονέων/κηδεμόνων για φοίτηση των μαθητών/τριών  στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, χωρίς προϋποθέσεις  σύμφωνα με την Υ.Α. αρ. πρωτ. 118139/Δ1/9-9-2020.

Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών/τριών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας του Προαιρετικού Ολοήμερου Προγράμματος (15:00) εφόσον κατατεθεί σχετική ενυπόγραφη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων τους.

β. Προϋποθέσεις συμμετοχής μαθητών/τριών στο τμήμα Πρωινής Ζώνης :

Στο τμήμα αυτό δικαίωμα συμμετοχής έχουν μαθητές/τριες οι οποίοι είναι εγγεγραμμένοι/νες και φοιτούν στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα. Ο ελάχιστος αριθμός  για τη λειτουργία του τμήματος Πρωινής Ζώνης μαθητών/τριών είναι δέκα (10) μαθητές/τριες.