Επίσκεψη στο Καταλαγάρι

ρ

Τη Δευτέρα 15/4/2024 οι μαθητές της Β ΄Δημοτικού πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στο χωριό Καταλαγάρι του Δήμου Αρχανών Αστερουσίων.

Μόλις φτάσαμε στο χωριό μάς περίμεναν οι υπεύθυνες του προγράμματος και μετά από μία ολιγόλεπτη πεζοπορία , φτάσαμε στο εκκλησάκι του Αγίου Γεωργίου του Κλειδά, όπου τα παιδιά άφησαν τα πράγματά τους και ξεκίνησε η δράση.

Αρχικά τα παιδιά με τη μέθοδο της ιδεοθύελλας αποτύπωσαν τις απόψεις τους για το Πάσχα και τα έθιμά του και έπειτα με την εξαιρετική καθοδήγηση και αφήγηση της παιδαγωγού – εμψυχώτριας Ευαγγελίας Ορφανουδάκη, έγινε δραματοποίηση των γεγονότων της Μεγάλης Εβδομάδας και της Ανάστασης του Χριστού.

Στο δεύτερο μέρος οι μαθητές περιηγήθηκαν στη φύση με την συνοδεία της κυρίας Χαμηλάκη, έκοψαν λουλούδια και βότανα, μίλησαν για την χρησιμότητα των φυτών, τα κόλλησαν σε μία πασχαλινή κατασκευή και γεύτηκαν νόστιμα κεράσματα.

Τα παιδιά ευχαριστήθηκαν πολύ το ταξίδι τους στη φύση και γεμάτα ενθουσιασμό επέστρεψαν στη σχολική αίθουσα .